آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

 • درست كردن گلدان با وسايل دور ريختني

  با افزایش روزافزون جمعیت و مصرف گرایی، شاهد انباشت بی رویه زباله ها و ضایعات هستیم. این موضوع نه تنها به محیط زیست آسیب می زند، بلکه هزینه های زیادی را نیز به...

 • پرورش قارچ در اتاق 12 متری

  امروزه خیلی از افراد دوست دارند که وارد کسب و کار ایده‌آلی شوند و در آن به سودآوری برسند یکی از کسب و کارهایی که سودآوری خوبی دارد، پرورش انواع قارچ است....

 • قارچ سمی چه شکلی است؟

  در فصل بهار و با بارش باران بهاری، در کنار برخی درختان، قارچ‌ها شروع به رشد می‌کنند. هر کدام از این قارچ‌ها به شکل‌ها و رنگ‌های متفاوتی هستند. به...

 • چگونه باکس گل درست کنیم

  برای ساخت باکس گل طبیعی اول از همه چیز داشتن ذوق و قریحه برای چیدمان لازم است و شما باید برای خلق یک جعبه گل دوست داشتنی سلیقه به خرج بدهید. بعد از...

 • پرورش قارچ در سالن 100 متری

  یکی از کارهای تولیدی که امروزه طرفداران زیادی دارد، پرورش قارچ در مقیاس کارگاهی است. اغلب افرادی که پرورش قارچ را در منزل یا در محیط کوچکی همانند یک اتاق...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

برای رشد سریع سبزه خاکشیر چه باید کرد؟

سبزه سفره هفت سین نماد تولد مجدد، حیات و شادابی است. این سبزه می ­تواند با گیاهان مختلفی سبز شود، همچون عدس، گندم، خاکشیر یا شاهی. سبزه خاکشیر ظاهر فوق العاده زیبایی دارد که به سفره هفت سین شما جلوه بی ­نظیری می­ بخشد. در صورتی که برای آماده سازی سفره هفت سین خود فرصت کافی ندارید، باید راهکارهایی را برای رشد سریع سبزه خاکشیر به کار بگیرید. انجام این کار غیرممکن نیست، بلکه با انجام ترفندهایی می ­توان سریع­تر به نتیجه رسید. در ادامه به بررسی این راهکارها و ترفندها می­ پردازیم.

سبزه خاکشیر چند روزه سبز می شود؟

سرعت رشد سبزه خاکشیر بسیار بالاست. به همین خاطر، می ­توان شروع آماده سازی آن را در اواخر سال و روزهای منتهی به عید انجام داد. به طور کل می ­توان گفت که از زمان خیساندن بذر خاکشیر تا سبز شدن کامل آن حدود 6 تا 7 روز زمان می ­برد. البته امکان سریع­تر کردن رشد سبزه خاکشیر وجود دارد، اما اگر به موقع برای سبز کردن آن اقدام کنید، معمولا نیازی به تسریع این مدت زمان نیست. در ادامه به بعضی از ترفندها برای زیباتر و یکدست شدن سبزه خاکشیر و بالا بردن سرعت رشد آن پرداخته می­ شود.

سبزه خاکشیر چند روزه سبز می شود؟

راه­ هایی برای سریع­تر کردن رشد سبزه خاکشیر

همانطور که گفته شد، مدت زمان سبز شدن سبزه خاکشیر حدود 6 تا 7 روز است، پس اگر می­ خواهید برای روز عید سبزه تازه و سرحال داشته باشید، بهترین زمان برای شروع آماده سازی آن یک هفته پیش از فرارسیدن عید است. در صورتی که فرصت را از دست دادید و در نظر دارید که سبزه خاکشیر شما سریع­تر رشد کند، بهتر است چند مورد را رعایت کنید تا سبزه خاکشیر شما سریع­تر رشد کند و برای سفره هفت سین آماده شود:

 • پیش از قراردادن بذر خاکشیر روی بستر رشد آن، مثلا بشقاب یا سفال، بذرها را به مدت 5 تا 6 ساعت در آب زیاد خیس کنید تا لعاب بدهد.
 • تا زمانی که بذرها جوانه نزده­ اند، روی آن را با پارچه نخی نم دار بپوشانید.
 • گرما می ­تواند تا حد زیادی باعث افزایش رشد سبزه خاکشیر شود. سعی کنید ظرف حاوی بذر خاکشیر را در محیطی قرار دهید که گرمای کافی داشته باشد.
 • پس از جوانه زدن، یکی از عواملی که می­ تواند در افزایش سرعت رشد آن تاثیر داشته باشد، نور آفتاب است. ترجیحا سبزه خاکشیر خود را در معرض نور آفتاب قرار دهید تا سریع­تر رشد کند.

با رعایت موارد فوق می ­توان انتظار داشت سبزه شما طی 5 روز آماده شود. اگر کمتر از 5 روز فرصت دارید، سعی کنید یا گیاه دیگری برای سبزه انتخاب کنید یا سبزه را از بازار خریداری کنید. بذرهای دیگری که به سرعت جوانه می ­زنند و سبز می ­شوند شامل ترتیزک (شاهی) و شبدر هستند.

راه­ هایی برای سریع­تر کردن رشد سبزه خاکشیر

سبزه خاکشیر را روی چه چیزی قرار دهم؟

یک مزیت جالب بذر یا سبزه خاکشیر این است که می ­توان آن را در بسترهای مختلف سبز کرد، مثلا ظروف پلاستیکی، سفال، خاک گلدان، تنگ شیشه­ ای یا هر نگهدارنده دیگر. پیش از این که بذر خاکشیر را روی بستر مورد نظر خود سبز کنید، ابتدا باید آن را آماده کنید. مهم­ترین مرحله آماده سازی بذر خاکشیر، خیساندن آن است. این خیساندن بهتر است 5 ساعت طول بکشد. بابت هر یک پیمانه بذر خاکشیر، 5 پیمانه آب اضافه کنید. تا زمانی که لعاب خاکشیر قابل مشاهده نیست آن را به بستر کشت مد نظر خود منتقل نکنید.

پس از دیدن لعاب روی بذر، آماده جوانه زدن است. بذر خاکشیر را روی بستر مورد علاقه خود منتقل کنید. در این مرحله تنوع زیادی بسته به سلیقه شما وجود دارد. البته به خاطر داشته باشید، برای تثبیت دانه و جوانه زدن بهتر و سریع­تر آن، از یک پارچه نم­دار استفاده کنید. پارچه را روی بذرهای لعاب دار بگذارید.

شما می­ توانید خاکشیر را روی سفال سبز کنید. از آنجایی که سفال رطوبت را به خوبی جذب می­ کند، می ­تواند بستر مناسبی برای سبزه خاکشیر باشد، همچنین به خاطر انحنا و ظاهر ظروف سفالی مانند کوزه، سبزه خاکشیر عید شما جلوه منحصر به فردی به سفره هفت سین می ­بخشد.

برای ایجاد اشکال هندسی و منتظم می ­توانید از ظروف پلاستیکی با اشکال مختلف استفاده کنید. البته اگر سبزه خاکشیر را روی ظرف پلاستیکی قرار می ­دهید حتما نسبت به آبیاری آن دقت داشته باشید؛ ترجیحا بهتر است آب تا بالا بذر جمع نشود و در اصطلاح دانه آن غرقابی نگردد.  

همچنین می ­توان سبزه خاکشیر را در اشیاء یا نگهدارنده­ های دیگر قرار داد. مثلا امکان رشد سبزه خاکشیر در تنگ نیز میسر است. شما می ­توانید بذر جوانه زده را در تنگ قرار داده و برای رشد سریع­تر، آن را در مقابل نور آفتاب قرار دهید. اگر محیط گرمای کافی داشته باشد، سرعت رشد سبزه خاکشیر بیشتر می ­شود. در یک روش خلاقانه می ­توان بذر جوانه زده سبزه خاکشیر را درون تخم مرغ خالی قرار داد. این ایده نیز زیبایی خاصی به سفره هفت سین شما می­ بخشد.

 

نوشتن دیدگاه