آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

برای پهن شدن برگ پتوس چه کودی انتخاب کنیم؟

گیاه پتوس از گیاهان گلدار خانواده گل شیپوریان است. این گیاه، بومی کشورهای شبه قاره هند، چین، استرالیا، گینه نو، مناطقی از جنوب شرقی آسیا، مناطقی از اقیانوس هند و جزایر سلیمان واقع در اقیانوس آرام است. به دلیل آب و هوای گرم این مناطق، برای نگهداری و تکثیر این گیاه به مکانی با نور غیر مستقیم به مقدار زیاد و رطوبت کافی نیاز داریم. این گیاه دارای نژادهای گوناگونی است؛ و برخی از نژادهای آن نسبت به سایر نژاد‌های پتوس دارای برگ‌های کوچک‌تری هستند.

 این گیاه امروزه به عنوان یک گیاه آپارتمانی هم شناخته می‌شود؛ و سوال بیشتر کسانی که این گیاه را در منزل نگهداری می‌کنند؛ این است که برای پهن‌تر شدن برگ‌های پتوس چه کودی انتخاب کنیم؟ مطمئناً با کوددهی، آبیاری و نور گیری مناسب می‌توانیم باعث پهن‌تر شدن برگ‌های پتوس شویم. در این مقاله قصد داریم برای شما همراهان همیشگی به جواب این سوال و راهکارهای مناسب برای نگهداری از گیاه پتوس اشاره کنیم.

کوددهی مناسب گیاه پتوس برای پهن شدن برگ

پتوس نیاز به کودهای سنگین ندارد و برخلاف تصور برخی افراد که فقط برای این گیاه کود سه بیست را تجویز می‌کنند؛ نباید از این کود به تنهایی برای این گیاه استفاده کنیم. امروزه روی تمام بسته‌های کود، میزان مواد معدنی موجود در بسته بندی ذکر شده است. پس بهتر است قبل از مصرف کود برای هر گیاه به برچسب مواد معدنی هم نگاهی بیاندازیم؛ تا کوددهی بهتر و مناسب‌تری را برای گیاه داشته باشیم. برای کوددهی مناسب پتوس می‌توانیم از کودهای هیومونیک اسید، کود جلبک دریایی، کود آهن و کود سه بیست استفاده کنیم.

کود هیومونیک اسید در واقع یک کود دوستدار محیط زیست است و به دلیل داشتن ریز مغذی‌هایی مثل آهن باعث پهن‌تر شدن برگ‌های گیاه پتوس می‌شود. برای گیاه پتوس بهتر است هر ماه دو دفعه از این کود استفاده کنیم. کود جلبک دریایی باعث می‌شود که متابولیسم گیاه پتوس بالاتر رود و در نتیجه برگ‌های گیاه پهن‌تر از قبل شوند. این کود حاوی مقادیر زیادی از مواد معدنی مانند منیزیم، نیتروژن، فسفر و آهن است و به همراه پروتئین برای گیاه استفاده می‌شود.

کود آهن با داشتن ریز مغذی آهن باعث پهن‌تر شدن سایز برگ‌های گیاه پتوس می‌شود. اگر تصمیم دارید از کود آهن برای گیاه پتوس استفاده کنید بهتر است بین چهل و پنجاه روز تا دو ماه بین هر بار استفاده از این کود فاصله باشد تا نتیجه بهتری بگیرید. کود سه بیست هم از کودهای پرطرفدار و پرکاربرد برای تمام گیاهان بشمار می‌رود و به دلیل داشتن مقادیر مساوی از مواد معدنی نیتروژن، پتاسیم و فسفر می‌تواند باعث پهن‌تر شدن برگ‌های گیاه پتوس شود.

کوددهی مناسب گیاه پتوس برای پهن شدن برگ

برای پهن شدن برگ پتوس راهکاری وجود دارد؟

از عوامل مهمی که می‌توانیم برای پهن‌ شدن برگ پتوس نام ببریم می‌توانیم به سن گیاه پتوس مورد نظر، آبیاری منظم، میزان رطوبت محیط نگهداری گیاه، درجه حرارت محیط نگهداری گیاه، مقدار نور دریافتی گیاه و نوع کود مصرفی برای پتوس اشاره کنیم.

در مورد سن گیاه پتوس باید به خاطر داشته باشیم، که این گیاه حداقل باید چهار ماه سن داشته باشد؛ تا به برگ‌های پهنی برسد. پس اگر سن گیاه مورد نظر زیر چهار ماه است؛ از آن انتظار داشتن برگ‌ پهنی را نداشته باشید. البته در برخی از موارد، به خاطر عدم رعایت سایر عوامل موثر در پهن شدن برگ، گیاه پتوس تا حدود دو سالگی به گیاهی با برگ‌های پهن‌ نمی‌رسد.

تمام گونه های گیاه پتوس به آبیاری منظم احتیاج دارند و اگر این کار به درستی انجام نشود چون در کل گیاه آب کمی را دریافت کرده است؛ باعث نوک سوزی شدن برگ‌های گیاه می شود. همچنین اگر در آبیاری زیاده روی کنیم؛ گیاه دچار بیماری‌های قارچی می‌شود.

میزان رطوبت محل نگهداری گیاه هم از جمله عواملی است که باعث پهن‌تر شدن برگ گیاه پتوس می‌شود. علاوه بر این موارد درجه حرارت مناسب که بین حداقل 18 تا حداکثر 25 درجه سانتیگراد است، نور کافی به همراه خاک غنی شده با کود مناسب هم می‌توانند باعث پهن‌‌تر شدن برگ‌های گیاه شوند.

برای پهن شدن برگ پتوس راهکاری وجود دارد؟

پهن شدن برگ گیاه پتوس با نور مناسب

نور مناسب می‌تواند باعث پهن‌تر شدن و رشد مناسب گیاه شود. برای این کار بهتر است که گیاه را نزدیک به محیط روشنی قرار دهیم؛ تا گیاه حداکثر استفاده را از نور محیطی ببرد. هر چقدر ساعات نورگیری محیط نگهداری گیاه بیشتر باشد برگ‌ها برای جذب نور بیشتر پهن‌تر می‌شوند. یکی از عوامل اصلی پهن‌تر شدن برگ گیاه پتوس میزان نور محیط نگهداری گیاه است؛ ولی حتماً به خاطر داشته باشید گیاه نباید زیر نور مستقیم به مدت طولانی قرار بگیرید و هر چقدر نور دریافتی گیاه غیر مستقیم‌تر باشد برای پهن‌تر شدن برگ گیاه موثرتر است. اگر این نور، غیر مستقیم و به مقدار مناسبی باشد باعث شفافیت رنگ برگ‌ها و خوشرنگی برگ‌های پتوس می‌شود و قسمت‌های ابلق گیاه را بیشتر و پر رنگ‌تر می‌کند که این رنگ ابلق یکی از نشانه‌های دریافت نور مناسب و غیر مستقیم برای گیاه است.

پهن شدن برگ گیاه پتوس با نور مناسب

رطوبت عامل مهم پهن شدن برگ گیاه پتوس

حتماً به خاطر داشته باشید اگر محل نگهداری گیاه دارای آب و هوای خشک است؛ برای حفظ رطوبت گیاه پتوس‌ می‌توانید از وسایلی مانند قیم، جزیره و رطوبت بخار سرد استفاده کنید. اگر می خواهید برگ‌های پهن‌تری در پتوس داشته باشید به غیر از آبیاری می توانید از مواد معدنی مانند پتاسیم، نیتروژن و فسفر در کوددهی استفاده کنید.

برای پهن شدن برگ‌های گیاه آبیاری منظم، رطوبت محیط، مواد معدنی و نور غیر مستقیم نقش به سزایی دارند که می توانیم همگی آنها را کنترل کنیم. برای مثال اگر در تابستان هستیم؛ به علت تبخیر سریع آب، گیاه به آب و رطوبت محیطی بیشتری نسبت به زمستان احتیاج دارد. یا در مورد مقدار رطوبت مورد نیاز گیاه باید بگوییم بهترین حالت رطوبت محیطی گیاه بین 50 تا 70 درصد است که می‌توانیم به کمک دستگاه رطوبت سنج رطوبت محیط نگهداری گیاه را بین 50 تا 70 درصد نگه داریم.

در این مورد باید بدانیم که رطوبت کم محیط نگهداری گیاه، مانند کم آبیاری کردن باعث نوک سوزی شدن برگ‌های گیاه می‌شود و اگر رطوبت بیشتر از 70 درصد باشد؛ به مرور زمان باعث پوسیدگی ریشه گیاه می‌شود. اگر رطوبت محیط کمتر از 50 درصد شد به کمک قیم و... می‌توانیم رطوبت محیطی را زیادتر کنیم و اگر رطوبت محیط بیشتر از 70 درصد شد با تهویه هوای مناسب محیط می توانیم رطوبت محیطی را کاهش دهیم.

 

نوشتن دیدگاه