آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

پد گلخانه چیست؟

پد گلخانه از صفحاتی ضخیم و موج‌دار ساخته شده از جنس کاغذ کرافت تشکیل می‌شود. اندازه صفحات مختلف، پدهایی با ابعاد گوناگون را به وجود می‌آورند. این نوع پدها که نقش سیستم گرمایش گلخانه‌ها را ایفا می‌کنند، به عنوان پدهای سلولزی نیز شناخته می‌شوند. پدهای سلولزی مورد استفاده در گلخانه‌ها کیفیت بالاتری نسبت به پوشال‌های رایج به کار رفته در کولرهای آبی را دارند. در واقع این محصولات حدود 12 درصد بازدهی بالاتری در مقایسه با پوشال دارند. در این مقاله ویژگی‌های پدهای گلخانه و اهمیت استفاده از آن‌ها مورد بحث و بررسی قرار گرفته‌است. به یاد داشته باشید که برای انتخاب و استفاده از پدهای سلولزی باید دانش و تجربه کافی داشته باشید. استفاده از پدهای گلخانه نامناسب، نه تنها شما را از مزایای آن‌ها بی‌بهره می‌کند، بلکه هزینه‌های اضافی به همراه خواهد داشت.

ویژگی های پد گلخانه چیست؟

سیستم سرمایشی گلخانه متشکل از سیستم خنک‌کننده پد و فن است. این سیستم گزینه‌ای مناسب برای خنک کردن سالن‌های گلخانه و مرغذاری‌ها به ویژه در مناطق خشک و نیمه خشک محسوب می‌گردد. هوای گرم و خشک در سیستم فن و پد به منظور جذب رطوبت از پدهای سلولزی گذر می‌کنند. در نهایت هوا به کمک فن‌های مخصوص مکنده از روی پدهای مذکور عبور کرده و به محیط بیرون از فضای گلخانه فرستاده می‌شود. البته لازم به ذکر است که فن‌ها باید در خلاف جهت باد نصب گردند. کل این پروسه موجب خنک شدن هوای داخل سالن‌ها خواهد شد. امروزه بسیاری از افراد سیستم پد و فن را به نام خنک‌کننده رطوبتی می‌شناسند.

همانطور که بیان شد، پدهای سلولزی گلخانه شامل چند ورق کاغذ سلولزی هستند که به صورت عمودی روی دیوار عرضی یا طولی سالن نصب می‌شوند. مرطوب نگه داشتن این پدها به وسیله لوله‌های تعبیه شده در بالای آن‌ها و مکش آب توسط پمپ صورت می‌گیرد. این لوله‌ها باید سایزی برابر با 1.25 اینچ داشته باشند و همچنین طول آن‌ها نیز نباید بیشتر از 15 متر در نظر گرفته شود.

ویژگی های پد گلخانه چیست؟

پد گلخانه و سیستم‌های خنک‌کننده باید قادر به جذب بالای آب باشند. همچنین پدها باید بتوانند آب را به صورت یکسان در همه بخش‌های خود توزیع کنند. خوشبختانه این امر به دلیل ساختار همگن و یکنواخت پدها به راحتی میسر است. بدین ترتیب باد خنک و مرطوب همه قسمت‌های گلخانه را خنک می‌نماید.

این محصولات به واسطه بهره‌مندی از ضخامت 10 سانتی‌متری نسبت به پوشال‌های معمولی عملکرد بهتری از خود نشان می‌دهند. تولیدکنندگان عرضی برابر با 60 سانتی‌متر را برای این فن‌های خنک‌کننده در نظر می‌گیرند. اما ارتفاع پدهای گلخانه با توجه به سازه گلخانه و نیاز مشتری متغیر است. اندازه استاندارد ارتفاع این محصولات بین 1 الی 2 متر است.

چرا باید از پد گلخانه استفاده کرد؟

پدهای سلولزی گلخانه یکی از محبوب‌ترین متریال ها برای افرادی است که قصد راه‌اندازی گلخانه یا سالن‌های مرغداری دارند. زیرا این محصولات کیفیت و بازدهی بالاتری در مقایسه با وسایل مشابه دیگر موجود در بازار، از جمله پوشال، دارند.

گلخانه‌های موجود در برخی از مناطق ایران به دلیل آب ‌و هوای خاص آن منطقه نیاز به سیستم سرمایشی با کارایی بالا دارند. همچنین تجهیزاتی برای خنک کردن محیط از وسایل ضروری برای گلخانه‌ها، مرغداری‌ها و سالن‌های تهیه و نگهداری مواد غذایی محسوب می‌شوند. این دستگاه‌ها از رشد باکتری‌ها و انتشار بیماری‌های گوناگون در چنین محیط‌هایی ممانعت به عمل می‌آورند. پد گلخانه به دلیل داشتن خاصیت ضد باکتریایی از ورود گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها به محیط سالن‌های صنعتی و گلخانه جلوگیری می‌کند. 

چرا باید از پد گلخانه استفاده کرد؟

پدهای سلولزی به دلیل ساختار خاص خود در محیط‌های گرم و خشک عملکرد بهتری دارند. علاوه بر این، این محصولات نسبت به پوشال‌های معمولی قدرت خنک‌کننده بالاتری دارند. خاصیت خودشویندگی نیز از دیگر ویژگی‌های پدهای ساخته شده از سلولز است. این ویژگی بدین معنی است که میزان رسوب‌گذاری در این نوع پدها به میزان زیادی، کم است. همچنین فرآیند رسوب‌زدایی نیز روی این محصولات به سادگی انجام می‌شود.

پدهای گلخانه را می‌توان عایقی مناسب برای محیط‌های گلخانه و سالن‌های صنعتی دانست که به کاهش مصرف انرژی نیز کمک می‌کنند. این قابلیت باعث می‌شود که میزان افت فشار در محوطه به کمترین میزان خود برسد. همچنین در هنگام نصب این نوع پدها نباید درباره افتادن آن‌ها نگران باشید، زیرا این محصولات ساختاری منظم و مستحکم دارند. نصب پدهای گلخانه نیز به آسانی صورت می‌گیرد.

اگر قصد راه‌اندازی گلخانه خود را دارید، سایر مقالات ارائه شده در دانشنامه گلخانه را مطالعه بفرمایید. ما به شما کمک خواهیم کرد که با تجهیزات مورد نیاز یک گلخانه آشنا شده و بهترین گزینه‌ها را برگزینید.  

 

نوشتن دیدگاه