آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

پد سلولزی مرغداری چیست؟

در خیلی از مناطق دنیا جوجه ها در وضعیت گرمی نگه داشته می شوند. برای تولید مثل در این مرغداری ها، ایجاد آب و هوای مطلوب در محل نگهداری‌ فاکتوری لازم است. به این منظور مرغداری ها از دیوارهای تبخیری با سیستم پد سلولزی سرمایشی استفاده می کنند. البته پد سلولزی مرغداری تنها شامل این مزیت نیست. از شما دعوت می کنیم که برای آشنایی کامل با این پد ما را تا پایان این متن از دانشنامه گلخانه همراهی نمایید.

مزایای پد سلولزی مرغداری

پدهای سلولزی اکثراً از کاغذ کرافت، چسب پد خنک کننده و رزین قرمز رنگ ساخته شده اند. مبنای کاربری آن ها با هدف خنک کنندگی است. از این تولیدات می توان برای حیوانات و گیاهان بهره گرفت. این پدها از رنگ های متنوعی از جمله طلایی، زرد تیره، قهوه ای، آبی دریایی، آبی آسمانی، سبز چمنی، سبز روشن، سیاه و سفید برخوردار هستند. جنس قاب این پدها از فولاد یا آلومینیوم است.

در زمانی که آب از پد سلولزی سرمایشی رد می شود، تمام سطح رویی پد را فرا می گیرد. لایه آب حرارت را با هوای عبوری مبادله می کند و در هوا تبخیر می شود. پد سرمایشی تبخیری از میزان خنک کنندگی زیادی برخوردار است و از لحاظ فضایی گزینه خوبی محسوب می شود. این نوع پد در هر سایزی قابل سفارش است.    

مزایای پد سلولزی مرغداری

پدها یا دیوارهای تبخیری یک سامانه سرمایشی کاملا یکدست به شمار می آیند که به منظور رفع معضلات حرارتی بالا در مرغداری ها ساخته شده اند. در این سامانه، آب به بالای دیوار پمپاژ خواهد شد و در آنجا به وسیله سوارخ هایی که در سطح لوله ها وجود دارند پخش می شود. به این طریق همه سطح پانل مرطوب خواهد شد و فرایند تبخیر و خنک کنندگی به شکل حداکثری اتفاق می افتد.

پانل ها از ماده ای ساخته شده اند که قدرت جذب کنندگی بالایی دارند. هم ورق های خط دار و هم ماده چسبنده قابلیت نفوذ بالایی دارند. جریان تبخیر هوای مرطوب و بدون آلودگی باعث تولید مواد معدنی و باکتری ها خواهد شد. ماندگاری هر سامانه به میزان زیادی به وضعیت حفاظت و نگه داری از آن وابسته است. یک سامانه سرمایشی پد با نگه داری بهینه می تواند ۸ تا ۱۰ و در مواقعی ۱۳ سال دوام بیاورد. البته این ماندگاری به درجه سختی آب نیز مربوط می شود. به طور کلی ماندگاری بالای سیستم سرمایشی پد، وابسته به پاک کردن سیستم، PH آب و درجه سختی آب است.

پد سلولزی مرغداری و سیستم سرمایش تبخیری 

هدر رفت انرژی و آب در پدهای سلولزی پایین است. علاوه بر آن پدها در ایجاد آرامش دمایی برای جوجه های گوشتی نقش مهمی را بر عهده دارند. آب در پایین آوردن درجه حرارت محیط نگه داری اهمیت زیادی دارد، اما گاهی مواقع هم درجه حرارت پایین به معنی آسایش بهینه پرندگان نیست. حرارت از قسمت های بدون پر پرنده مانند زیر بال و پاها خارج می شود. این نکته را به خاطر داشته باشید که پرنده تا زمانی احساس راحتی می کند که گرما و رطوبت اضافی در محیط زیستش وجود نداشته باشد.

هنگامی که حرارت برای نگهداری دمای بدن پرنده مناسب نبوده و پرنده حالت نفس زدن داشته باشد، بدن پرنده از انرژی خود برای کاهش دما استفاده می کند. این وضعیت سبب لطمه اقتصادی می شود. بخار آب به وسیله نوک پرنده با عمل نفس نفس زدن رها می شود. این بخار آب دمای مازاد را با خود دارد؛ بنابراین حرارت آزاد خواهد شد. به منظور رهاسازی درست این گرما، فضای بیرون نباید به حد زیادی رطوبت داشته باشد، وگرنه آب رها نمی شود و در مجرای تنفسی پرنده می ماند. به همین سبب رطوبت بالا برای پرندگان خطرناک است.  

پد سلولزی مرغداری و سیستم سرمایش تبخیری 

ایجاد دمای بهینه از مهمترین مواردی محسوب می شود که در مرغداری ها باید رعایت کرد. به این منظور از راه کارهایی مثل مه پاشی کم فشار و سامانه سرمایشی پد سلولزی می توان بهره گرفت. با این حال بهره وری پدهای سلولزی بالاتر است. این پدها اگر به شکل درست حفظ شوند، حدود ۸ تا ۱۰ سال دوام می آورند. پد سلولزی متری در مرغداری ها استفاده زیادی دارد.

پد سلولزی مرغداری یکی از تجهیزات کاربردی در مرغداری ها است. این محصول موجب بهینه کردن دمای محیط می شود. به وسیله این پدها شرایط حرارتی مناسب برای رشد و پرورش مطلوب جوجه ها فراهم می شود. در نتیجه راندمان مرغداری بالا می رود. اکنون شما با استفاده از این مقاله با نحوه کاربرد این پدها آشنایی پیدا کردید و می توانید برای بهره برداری بهینه از مرغداری خود، از این سیستم استفاده کنید.

 

نوشتن دیدگاه