آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

کدام نوع آب برای رشد گیاهان مناسب است

رشد گیاه برای افرادی که از گیاه نگهداری می کنند، اهمیت بسیار زیادی دارد. اگر یک گیاه زیبا و سبز در خانه خودتان دارید، علاوه بر اینکه باید به نور و دمای مناسب برای نگهداری از آن توجه کنید، باید به نوع آبی که به گیاه می دهید نیز توجه داشته باشید. بسیاری از افراد در مورد اینکه کدام نوع آب برای رشد گیاهان مناسب است؟ سوال می پرسند. واقعیت این است که آب چاه یا برخی از آب های دیگر نمی توانند برای رشد گیاهان مورد استفاده قرار گیرند و ممکن است باعث ضرر رساندن به آن ها نیز شوند، بنابراین باید در هنگام انتخاب بهترین آب برای دادن به گیاهان دقت کافی داشته باشید و از آب مناسب برای آبیاری گیاه استفاده کنید. در ادامه مقاله قصد داریم شما را با آب های مناسب و نامناسب برای رشد گیاهان آشنا کنیم.

آیا آب شور برای رشد گیاه مناسب است؟

یکی از مهم ترین مواردی که در هنگام انتخاب آب مناسب برای آبیاری گیاه باید به آن توجه داشته باشید، انتخاب آب باکیفیت است که به راحتی به ریشه خاک نفوذ کند. آب شور یک آب سنگین است. زمانی که گیاه را با آب شور تغذیه می کنید، گیاه تلاش بیشتری می کند تا آب بیشتری را جذب خود کند. این تلاش اضافه، باعث کاهش انرژی گیاه برای رشد می شود و رشد آن را کاهش خواهد داد.

بنابراین استفاده از آب شور برای رشد گیاه مناسب نیست. حتی اگر در مناطقی زندگی می کنید که آب تصفیه وجود ندارد، بهتر است که از آب شور برای آبیاری گیاهان استفاده نکنید. البته جالب است که بدانید برخی از گیاهان شورپسند هستند. یعنی اینکه به آب شور علاقه بسیار زیادی دارند. به همین خاطر می توان برای آن ها آب شور تهیه کرد؛ اما بعضی از گیاهان نیز به آب شور علاقه ای ندارند و باید برای جلوگیری از اثرات معکوس آب شور روی این گیاهان، از سایر آب ها برای آبیاری آن ها استفاده کرد.

آیا آب شور برای رشد گیاه مناسب است؟

چرا آب مقطر برای رشد گیاه مناسب نیست؟

آب مقطر یکی از بهترین آب هایی است که می تواند برای رشد گیاهان مورد استفاده قرار گیرد. اما ممکن است در هنگام انتخاب آب مناسب برای آبیاری گیاه، متوجه شوید که آب مقطر چندان هم برای آبیاری گیاه مناسب نیست. با وجود اینکه این نوع آب دارای مقداری املاح است و می تواند به راحتی به عمق خاک نفوذ کند، اما استفاده از آن به دلیل عدم وجود کلسیم و منیزیم مورد نیاز خاک چندان معقولانه نیست.

در واقع در فرآیند تقطیر آب، برخی از املاح آن حذف می شوند. این املاح سبکی آب را به همراه دارند و حتی ممکن است املاح اضافه را در خود حل کنند. اما با توجه به اینکه گیاه نیاز به مقداری املاح دارد، نمی توان گفت که آب مقطر یک آب عالی برای آبیاری گیاهان است. علاوه بر این موضوع، آب مقطر قیمت بالایی دارد و معمولا برای آبیاری گیاهان با حجم زیاد مورد استفاده قرار نمی گیرد. در حال حاضر آب لوله کشی و تصفیه شده منزل، بهترین نوع آب برای آبیاری گیاهان می باشد.

چرا آب مقطر برای رشد گیاه مناسب نیست؟

چرا آب چاه برای آبیاری گیاه مناسب است؟

کشاورزان و افرادی که در زمینه نگهداری از گیاهان مختلف فعالیت می کنند، می دانند که برای آبیاری گیاه باید از آب مناسب استفاده نمایند. آب چاه یکی از در دسترس ترین آب هایی است که کشاورزان می توانند از آن استفاده کنند. آب چاه برای آبیاری گیاه مناسب است؛ اما باید شرایطی را نیز برای استفاده از این آب در نظر گرفت. اول اینکه آب چاه باید تصفیه شود و هیچ گونه باکتری مضری نیز در آب وجود نداشته باشد. برخی از افراد تصور می کنند که با دادن آب چاه آلوده به گیاهان، در مصرف آب صرفه جویی می کنند، اما اگر گیاهان از نوع خوراکی باشند، نه تنها در اثر این روش آبرسانی به گیاه آسیب وارد می گردد؛ بلکه به سلامت انسان ها نیز آسیب بسیار زیادی وارد خواهد شد.  

آب چاه ممکن است اسیدیته مناسبی برای گیاه نداشته باشد. در واقع میزان اسیدیته این آب ها به طور دقیق مشخص نیست. اگر آب اسیدی یا قلیایی باشد، ممکن است به گیاه آسیب بسیار زیادی وارد کند و باعث رشد کند آن شود. همه این موارد قبل از آب دادن به گیاه باید مورد بررسی قرار گیرند. در این صورت می توان با خیالی آسوده آب چاه را به گیاهان داد.

 

نوشتن دیدگاه