آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

قیمت میلگرد چرا متغیر است؟ از زبان شهر آهن

تغییر مداوم قیمت میلگرد، موجب شده افرادی که در حوزه ساخت و ساز درگیر هستند، برای خرید این مقطع فولادی، اخبار را پیگیری کنند. این محصول از جمله مهمترین تجهیزات در ساخت و ساز است. عوامل مختلفی باعث بالا رفتن و پایین آمدن قیمت میلگرد می‌شوند. از آن‌جایی که میلگرد در صنایع بزرگ و کوچک دیگر، به عنوان یکی از مواد اولیه کارآمد، همیشه مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، در پروژه‌های صنعتی، نقش بسزایی دارد. بنابراین بررسی قیمت میلگرد و نمودار افزایش و کاهش آن، برای سرمایه‌گذاران در زمینه‌های مختلف، اهمیت دارد. با توجه به این‌که نرخ مقاطع فولادی از عوامل مختلفی نشأت می‌گیرند، مجموعه شهر آهن یکی از مجموعه‌های معتبر برای اطلاعات بیشتر در این زمینه است.

قیمت میلگرد چرا متغیر است؟ از زبان شهر آهن

عوامل تاثیرگذار روی قیمت میلگرد

نوسانات قیمت میلگرد، تاثیر بسیار زیادی بر روی ساخت و ساز می‌گذارد. مقاطع فولادی مختلفی که در ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند، تفاوت‌های گسترده‌ای دارند. با توجه به این‌که کشور ایران به عنوان یکی از صادرکننده‌های میلگرد به نقاط مختلف جهان، محسوب می‌‌شود، اخبار حوزه آهن آلات، همیشه با حساسیت زیاد، توسط خریداران این مقطع فولادی، پیگیری می‌شوند.

از جمله مهمترین عوامل موثر بر قیمت، می‌توان به نرخ دلار اشاره کرد. با توجه به این‌که افزایش و کاهش نرخ دلار، روی صنایع مختلف، تاثیر مستقیم می‌گذارد، صنعت میلگرد و مقاطع فولادی هم از این امر، مستثنی نیست. یکی دیگر از مهم‌ ترین عوامل موثر بر روی نرخ میلگرد، نحوه تقاضا در بورس کالا است. با توجه به این‌که چند سالی از عرضه میلگرد و مقاطع فولادی در بورس کالا می‌گذرد، این بستر هم تأثیر فراوانی بر روی بهای نهایی محصول گذاشته است. هر اندازه تقاضا در بورس کالا برای خرید این محصول افزایش پیدا کند، قیمت هم بالاتر می‌‌رود.

فاکتورهای دیگری را هم باید برای افزایش و کاهش نرخ میلگرد، در نظر گرفت. تحریم و سیاست‌های دولت را می‌توان از جمله مهمترین فاکتورهای دیگر در این زمینه نامید. دولت تلاش کرده برای کنترل بازار داخلی و نرخ میلگرد، برنامه‌های زیادی را به اجرا بگذارد. هر اندازه فشار تحریم‌‌ها بر محصولات فلزی و آهن آلات بیشتر شود و مواد اولیه با قیمت بالاتری وارد کشور شوند، قیمت نهایی هم افزایش پیدا می‌کند. تقاضای بازار و هزینه حمل و نقل را می‌توان سایر عوامل موثر بر قیمت نهایی میلگرد در نظر گرفت.

اگر مجموعه‌ها و کارخانجات تولید کننده، مواد اولیه را با نرخ مناسب تهیه کنند، قیمت هم کاهش پیدا می‌کند. در واقع گاهی مواقع به واسطه کمیاب شدن مواد اولیه، کارخانجات و مجموعه‌های تولیدی، مجبور می‌شوند که آن‌ها را با استفاده از ارز به کشور وارد کنند. به همین علت، قیمت افزایش پیدا خواهد کرد.

نرخ تورم در کشور، یکی دیگر از مواردی است که علاوه بر تاثیر گذاری روی صنایع مختلف، در نرخ میلگرد هم تغییراتی به وجود می‌آورد. فراموش نکنید که اعلام بهای این محصول، فقط باید توسط کارشناسان اتفاق بیفتد. در واقع افرادی که به صورت تخصصی در این صنعت فعالیت می‌کنند، با بررسی نمودار تغییرات قیمت و تحلیل تکنیکال و بنیادی، می‌توانند اطلاعات دقیق‌تری را ارائه بدهند. برای محاسبه قیمت، عوامل مختلفی مثل برند، وزن و استاندارد تولید آن، مورد توجه قرار می‌گیرند.

جالب است بدانید که در فصل تابستان و با شروع فصل گرما، به واسطه این‌که تقاضا برای خرید، بالاتر می‌رود، نرخ این محصولات هم با شیب ملایم، افزایش پیدا خواهد کرد. عموماً در فصل زمستان، سیر نزولی بهای انواع میلگرد با استانداردهای مختلفی هم مشاهده می‌شود.

تغییرات جهانی قیمت میلگرد

بررسی نمودار تغییرات جهانی قیمت، بیانگر این است که به واسطه افزایش قیمت انرژی و مواد اولیه، این مقاطع فولادی هم افزایش قیمت داشته‌اند. عموماً کشورهایی که وارد کننده میلگرد و مقاطع فولادی هستند، بیش از سایر کشورها با مشکلاتی در این حوزه، دست و پنجه نرم می‌کنند. تفاوت قیمت جهانی میلگرد و همچنین نرخ صادراتی آن، همیشه برای مشتریان، حائز اهمیت بوده است. معمولا میلگردهایی که در بازار جهان، توسط تولید کننده‌ها عرضه می‌شوند، با اختلاف جزئی، دارای کیفیت مناسب‌تری هستند.

قیمت جهانی این محصول، در چند سال گذشته، نوسانات زیادی را به خود دیده است. به عنوان مثال بعد از شیوع کرونا در سال ۲۰۱۹، بازار متلاطم شد. در عین حال در یک سال گذشته، بعد از تنش‌های ایجاد شده بین کشورهای روسیه و اوکراین، افزایش قیمت در بازار جهانی را، مشاهده کرده‌ایم. با این وجود، بررسی نمودار بهای میلگرد در جهان، نشان می‌دهد که در چند ماه اخیر، ثبات مناسبی در این زمینه وجود داشته است.

تغییرات جهانی قیمت میلگرد

تغییرات قیمت میلگرد در ایران

نمودار تغییرات قیمت میلگرد ذوب آهن اصفهان و میلگرد فولاد ایرانیان را که مرور می‌‌کنیم، متوجه می‌شویم که در دو سال گذشته، به واسطه افزایش تحریم‌‌ها و همچنین بالا رفتن یکباره نرخ ارز، قیمت این مقطع فولادی هم روندی افزایشی به خود گرفته است. علاوه بر این، برای خرید میلگرد نیشابور و شاهرود، بهتر است در بهترین زمان و بعد از تحلیل تکنیکال، خرید خود را انجام دهید. بعد از این‌که در اواسط سال ۱۴۰۱، نرخ دلار روند افزایشی به خود گرفته بود، بازار آهن آلات هم تحت تأثیر قرار گرفت. با این حال دولت تلاش کرده که برنامه‌‌های خود را برای کنترل قیمت در کشور، اجرا کند. فروشگاه اینترنتی شهر آهن، به عنوان یک مجموعه متخصص و مجرب، تلاش کرده‌ که تغییرات لحظه‌ای نرخ میلگرد را در ایران نشان دهد.

قیمت لحظه ای میلگرد در شهر آهن

بررسی نرخ لحظه‌ای میلگرد برای خریداران این مقطع فولادی و فعالان در صنعت ساخت و ساز، اهمیت زیادی دارد. با توجه به این‌که بهای آهن آلات، در پروژه‌های صنعتی مختلف، تأثیر زیادی خواهد گذاشت، شهر آهن، اطلاعات دقیقی را در این خصوص ارائه می‌دهد. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در خصوص قیمت روز میلگرد در بازار کشور هستید یا قصد خرید عمده این محصول را دارید، می‌توانید از کارشناسان مجموعه شهر آهن کمک بگیرید. در وبسایت این مجموعه به ادرس https://www.shahrahan.com/ ، نمودار قیمت میلگرد در سال ۱۴۰۲ را با جزئیات و ارائه اطلاعات دقیق در خصوص میلگرد ۱۴، میلگرد ۱۶ و میلگرد ۱۸، می‌بینید.

نوشتن دیدگاه