آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

صفر تا صد پرورش قارچ صدفی

امروزه خیلی از افراد برای شروع یک کسب و کار جدید به سمت پرورش قارچ صدفی می‌روند و برای بسیاری که دنبال شغل جدیدی هستند همیشه جای سوال است که آیا پرورش قارچ صدفی در مکان کوچکی که در اختیار دارند منبع درآمد خوبی برای آنها می‌تواند باشد یا خیر؟ در این مقاله قصد داریم صفر تا صد پرورش قارچ صدفی را به زبان ساده‌ برای شما همراهان همیشگی بیاوریم تا اگر قصد احداث گلخانه یا مکانی برای پرورش قارچ صدفی دارید با آگاهی کامل این کار را انجام دهید.

آموزش جامع پرورش قارچ صدفی و نکات مهمی که باید بدانید

برای شروع به پرورش قارچ صدفی به یک مکان با شرایط زیر برای کشت نیازمندیم:

  • باید کنترل حررات، نور، رطوبت و تهویه هوا در مکان مورد نظر میسر باشد.
  • قابلیت ضد عفونی و بهداشتی شدن داشته باشد.
  • گلخانه حتماً جایی برای آویزان کردن کلش گندم حاوی بذر داشته باشد.
  • باید به دور از هر گونه آلودگی و حشرات مزاحم مانند پشه و مگس و... باشد.
  • به علت رطوبت دائمی که در محیط وجود دارد، مکانی را انتخاب کنید که به خاطر رطوبت دچار آسیب دیدگی نشود.

آموزش جامع پرورش قارچ صدفی و نکات مهمی که باید بدانید

بعد از تعیین مکان به کلش گندم یا کاه جو یا پوشال برنج به عنوان خاک بستر و بذر قارچ صدفی نیاز داریم. در کنار این مواد اصلی به دستکش، ماسک، الکل، وایتکس، دستگاه رطوبت سنج، دماسنج، دستگاه تهویه، لامپ مهتابی، کیسه‌های نایلونی بزرگ و نخ پلاستیکی نیاز داریم. در مکان‌های که نمی‌توانیم رطوبت محیط را برای پرورش قارچ فراهم کنیم به دستگاه بخور نیاز داریم تا به صورت مصنوعی بخار آب محیط را فراهم کنیم.

 معمولاً باید درجه حرارت مناسبی را برای پرورش قارچ داشته باشیم تا قارچ‌ها به موقع رشد کنند. برای پرورش قارچ نیازی به نور مستقیم خورشید نداریم و با روشن گذاشتن یک لامپ مهتابی در گلخانه می‌توانیم نور مورد نیاز قارچ‌ها را تامین کنیم. برای شروع کار ابتدا دست‌ها را شسته و دستکش‌های مورد نظر را با الکل ضدعفونی می‌کنیم؛ سپس کلش گندم و... را خرد می‌کنیم و در دیگی به مدت یک روز کامل خیس می‌کنیم؛ تا کلش‌ها کاملاً خیس شوند.

 گلخانه را با وایتکس رقیق شده ضدعفونی می‌کنیم. بعد از یک روز کامل کلش‌های خیس خورده را به مدت دو ساعت یا کمی بیشتر روی حرارت می‌گذاریم تا به دور از هر نوع آلودگی شوند. سپس روی سطح تمیز و استریلی پهن می‌کنیم؛ کمی بعد از آن ‌که کلش‌های پخته شده، سرد شدند، مقداری از کلش‌ها را در کیسه‌های نایلونی بزرگ می‌ریزیم و به خوبی آنها را فشار می‌دهیم و روی آنها مقداری بذر می‌ریزیم؛ این کار را تا پر شدن کیسه نایلونی ادامه می‌دهیم در انتهای این مرحله مقداری از آب کلش‌های پخته را به کیسه‌ها اضافه می‌کنیم.

 حالا به کمک نخ پلاستیکی سر کیسه را می بندیم و دو دور نخ پلاستیکی را دور کیسه می‌بندیم و آن را به کمک قلابی در گلخانه آویزان می‌کنیم. فردای کشت، گوشه کیسه‌ها را به کمک قیچی یا چاقوی استریل شده می بریم و بعد از خروج آب کلش به کمک پنبه استریل آغشته به حشره کش آنجا را می‌بندیم. بعد از حدود پنج روز به کمک قیچی استریلی کیسه‌ها را چند سوراخ می‌کنیم تا اکسیژن لازم به بذرهای قارچ برسد.

 بعد از حدود سه هفته از شروع کار، به کمک تیغ استریلی بدون آسیب زدن به نخ پلاستیکی یا بذرها کیسه‌ها را پار می‌کنیم. حالا به کمک دستگاه بخور یا سایر روش‌ها رطوبت محیط را فراهم می‌کنیم. از این زمان به بعد باید تهویه خوبی برای محیط انجام شود تا اکسیژن لازم همراه رطوبت کافی به قارچ‌ها برسد. حدود ده روز بعد قارچ‌ها آماده برداشت هستند. هر چقدر دیرتر قارچ‌ها را برداشت کنیم رنگ آنها به قهوه‌ای متمایل می‌شود و خریداران کمتری دارد.

آموزش جامع پرورش قارچ صدفی و نکات مهمی که باید بدانید

نکات مهم از کاشت تا برداشت محصول و بازاریابی محصول

پرورش این محصول به دقت، پشتکار و صبوری خاصی نیاز دارد و به آلودگی حساسیت فراوانی دارد؛ پس از ابتدای کار کاشت تا هنگام برداشت قارچ حضور ذهن داشته باشید و وسایل مصرفی مانند دستکش، چاقو و ... را همیشه و به طور کامل استریل کنید. حتما بازاریابی محصول را در زمان کشت انجام دهید تا پس از برداشت قارچ صدفی با محصول که برای آنها خریداری پیدا نکردید مواجه نباشید.

 

نوشتن دیدگاه