آخرین رپرتاژها

پیشنهاد سردبیر

 • قارچ چه ویتامینی دارد؟

  قارچ سرشار از پروتئین، ویتامین، املاح و مواد معدنی است؛ برای سلامتی بسیار مفید بوده و به دلیل دارا بودن آنتی‌اکسیدان و فیبر در پیشگیری از بیماری‌های مزمن موثر است. کالری...

 • از بین بردن شته با سرکه

  شته‌ها از جدی‌ترین آفات برای گیاهان آپارتمانی هستند، آنها از شهد جوانه‌های گیاه تغذیه کرده و رفته‌رفته گیاه را خشک و پلاسیده می‌کنند. بزرگترین مشکل...

 • در گیاه کاکتوس تیغ کدام قسمت گیاه محسوب میشود

  کاکتوس یکی از گیاهان مقاومی است که گونه‌های مختلفی از آن به عنوان گیاهان آپارتمانی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از مهمترین خصوصیات این...

 • گیاه زیگزاگ یا پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان

  گیاه زیگزاگ یا پدیلانتوس که به آن گیاه ستون فقرات شیطان نیز گفته می شود، یکی از گیاهان زینتی پرطرفدار است که به دلیل داشتن فرم جذاب و بلند خود،...

 • از بین بردن شته سبزی خوردن

  شته یک حشره کوچک است که اگر به جان گلخانه شما و سبزی خوردن های موجود در آن بیفتد، همه آن ها را نابود می کند. به محض اینکه شته در گیاهان خودتان...

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

گیاه زیگزاگ یا پدیلانتوس یا ستون فقرات شیطان

گیاه زیگزاگ یا پدیلانتوس که به آن گیاه ستون فقرات شیطان نیز گفته می شود، یکی از گیاهان زینتی پرطرفدار است که به دلیل داشتن فرم جذاب و بلند خود، توانسته در خانه ها و شرکت ها به عنوان یک گیاه دکوراتیو جذاب مورد استفاده قرار گیرد. این گیاه بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است. این یعنی مقاومت این گیاه در برابر شرایط مختلف زیاد است؛ اما اگر می خواهید از زیبایی و سرزندگی برگ ها و ساقه این گیاه لذت ببرید، باید نگهداری از گیاه زیگزاگ یا پدیلانتوس را جدی بگیرید. نور مناسب، خاک مناسب و آبیاری دقیق این گیاه روی سلامت و شادابی آن موثر هستند. اگر می خواهید به درستی از این گیاه جذاب نگهداری کنید، در ادامه مقاله همراه ما باشید.

چگونه از گیاه زیگزاگ یا پدیلانتوس نگهداری کنیم

این گیاه با قامت بلند و برگ های چند رنگ، می تواند زیبایی فوق العاده ای به فضا بدهد. استفاده از یک گیاه جذاب و نگهداری اصولی از آن، می تواند به بهبود روحیه هر یک از افراد کمک بسیار زیادی کند، بنابراین اینکه چگونه از گیاه زیگزاگ یا پدیلانتوس نگهداری کنید، اهمیت زیادی دارد. در ادامه نکات مهم برای نگهداری از گیاه زیگزاگ یا پدیلانتوس را به شما توضیح می دهیم.

نور مناسب برای گیاه زیگزاگ

یکی از مهم ترین نکات برای نگهداری از گیاه زیگزاگ، نور مناسب است. این گیاه نیاز به نور نسبتا زیادی دارد و باید در مکانی که نور بالایی دارد، قرار بگیرد. البته باید بدانید که این گیاه نیاز به نور مستقیم خورشید ندارد، چون اگر آن را در معرض آفتاب قرار دهید نوک برگ های آن چروکیده می شوند و زیبایی خود را از دست خواهند داد. قرار دادن این گیاه در پشت پنجره جنوبی و شرقی بسیار عالی است. نور زیاد باعث صورتی رنگ شدن حاشیه های سبز برگ های این گیاه می شود. نور کم نیز باعث ریزش برگ های گیاه زیگزاگ خواهد شد.

آبیاری مناسب برای گیاه زیگزاگ

گیاه پدیلانتوس جزء گیاهانی است که نیاز زیادی به آب ندارد و اتفاقا برخلاف باور بسیاری، اگر زیاد به آن آب بدهید؛ خیلی زود کیفیت خود را از دست می دهد. زمانی باید این گیاه را آبیاری کنید که خاک گیاه در عمق 2 سانتی متر خشک شده باشد. در هنگام آبیاری گیاه زیگزاگ نباید روی برگ ها آب بپاشید. نکته مهم این است که دمای هوا تاثیر مستقیمی روی مدت زمان آبیاری دارد. در دمای پایین میزان آبیاری گیاه زیگزاگ کاهش پیدا می کند و دمای بالا و تابستان، باید به دفعات بیشتری به این گیاه آب بدهید. آبیاری زیاد این گیاه باعث چروکیده شدن برگ های سبز و پوسیدگی ریشه می شود و آبیاری کم نیز باعث نازک شدن ساقه ها و از بین رفتن گیاه خواهد شد.

آبیاری مناسب برای گیاه زیگزاگ

دمای مناسب

همانطور که اشاره کردیم گیاه زیگزاگ در گروه گیاهان گرمسیری قرار می گیرد؛ اما جالب اینجاست که این گیاه بسیار به هوای خنک علاقه مند است. پایین آمدن دما و نور زیاد باعث تغییر رنگ برگ های این گیاه شده و آن را صورتی می کند. همین موضوع زیبایی این گیاه را چندین برابر خواهد شد. با این حال این گیاه قادر به تحمل دمای بسیار پایین نیست و باید تا حد ممکن در هوای بسیار سرد آن را به داخل منزل بیاورید. در هوای گرم نیز باید اجازه دهید تا این گیاه هوای تازه را دریافت کند.

رطوبت برای گیاه پدیلانتوس

رطوبت برای نگهداری از گیاه ستون فقرات شیطان اهمیت زیادی ندارد. این گیاه به رطوبت حساس نیست و می تواند در رطوبت معمولی اتاق نیز رشد کند. با این حال اگر رطوبت مناسب را برای این گیاه تامین کنید، شاهد رشد بهتر آن خواهید بود.

کود برای گیاه ستون فقرات شیطان

برای نگهداری از گیاه زیگزاگ نیازی به کوددهی به این گیاه نیست. با این حال برای اینکه رشد این گیاه در تابستان و بهار زیاد شود، باید ماهی یکبار کود مخصوص گیاهان زینتی را به این گیاه بدهید.

زمان تعویض گلدان گیاه

بهترین زمان برای تعویض گلدان گیاه زیگزاگ زمانی است که ریشه ها از خاک بیرون بزنند. بهتر است که هر 2 الی 3 سال یکبار، گلدان این گیاه را تعویض کنید. انتخاب سایز گلدان برای رشد گیاه زیگزاگ بسیار مهم است. گلدان های بزرگ باعث متوقف شدن رشد گیاه می شوند، ولی گلدان های کوچک رشد گیاه را بهبود می بخشند.

زمان تعویض گلدان گیاه

بهترین خاک برای گیاه زیگزاگ

سبک بودن و زهکشی خاک مناسب از جمله مهم ترین مشخصه های بهترین خاک برای گیاه زیگزاگ است. در صورتی که خاک گیاه زهکشی خوبی نداشته باشد، آب اضافه آن از خاک خارج نمی شود. پس ریشه غرقاب شده و می پوسد. خاک معمولی برای رشد این گیاه مناسب است؛ اما می توانید از ترکیب خاک برگ، شن و ماسه نیز استفاده کنید.

هرس گیاه زیگزاگ

هرس گیاه زیگزاگ یا ستون فقرات شیطان اهمیت بسیار زیادی دارد، چرا که رشد این گیاه زیاد است و پس از گذشت مدت زمان خاصی ممکن است شاهد طویل شدن ساقه های این گیاه باشید. به همین خاطر هرس شاخه ها و قلمه گیری از آن ها اهمیت بسیار زیادی دارد. بهتر است که هرس ساقه های این گیاه در زمستان و از شاخه های مسن تر انجام شود. فقط توجه کنید که بیشتر از یک سوم از این گیاه را هرس نکنید.

 

نوشتن دیدگاه