آخرین رپرتاژها

فرم خبرنامه

ورودی نامعتبر

پرورش گل ژربرا در گلخانه (راهنمای کامل کشت و محیط مناسب)

گل ژربرا، یکی از گیاهان علفی چند ساله با ریشه‌های عمیق است. حساسیت این گیاه نسبت به سرما زیاد بوده و روش نگهداری خاصی دارد. برای اینکه بتوانید این گل زیبا را در محیط مناسب رشد بدهید، باید به یک سری نکات توجه داشته باشید؛ از جمله شرایط محیطی مناسب برای رشد این گیاهان، زمان شروع کاشت این گل. از این رو، در ادامه این مقاله قصد داریم به طور کامل، جزئیات کاشت و پرورش گل ژربرا در گلخانه را به شما توضیح دهیم.

 

مشخصات گیاه شناسی گل ژربرا

گل ژربرا ریشه‌های عمیقی دارد و از گیاهان چند ساله محسوب می‌شود. این گل از خانواده آفتاب گردان بوده و بدون ساقه رشد می‌کند. برگ‌های این گل از 15 تا 45 سانتی متر رشد می‌کنند. سطح بالایی آن‌ها با رنگ سبز تیره و سطح پایینی آن‌ها با رنگ سبز کمرنگ است. برگ‌ها با شکاف عمیق به چندین بخش مختلف تقسیم بندی شده‌اند و روی آن‌ها با کرک‌های نرم پوشیده شده‌اند. گل‌های گلخانه‌ای معمولا دارای قطر 15 الی 25 سانتی متر هستند؛ اما گونه‌های وحشی این گل حداکثر ارتفاع 10 سانتی متری دارند.

مشخصات گیاه شناسی گل ژربرا

زمان شروع کاشت ژربرا در گلخانه

زمان شروع کاشت ژربرا زمانی حائز اهمیت است که این گل در محیط بیرون و در شرایط غیر گلخانه‌ای رشد کند. در چنین شرایطی، در فصول مختلف مانند اواخر بهار، اواخر پاییز و اوایل زمستان می‌توان این گل‌ها را در محیط‌های بیرون کاشت و از آن‌ها لذت برد؛ اما برای گلخانه، زمان خاصی جهت کاشت وجود ندارد. چون در گلخانه می‌توان با کنترل محیط کشت، دما و زمان گل دهی گیاهان را تنظیم کرد.

شرایط محیطی مناسب برای کشت گل ژربرا

برای پرورش گل ژربرا در گلخانه، لازم است که نیازهای این گل برآورده شوند. شرایط محیطی مناسب برای کشت این گل بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیر زیادی روی کیفیت و زیبایی گل دارد. به همین خاطر توصیه می‌کنیم که حتما به نکات زیر در مورد شرایط محیطی مناسب برای کشت این گل، توجه داشته باشید.

خاک مناسب

ریشه‌های عمیق گل ژربرا ایجاب می‌کند که عمق خاک برای آن از 45 تا 60 سانتیمتر باشد. بافت آن نیز باید سبک و با زهکشی خوب باشد. خاکی که برای این گیاه انتخاب می‌کنید، باید 1 الی 3 درصد مواد آلی داشته باشید. میزان اسیدی بودن خاک نیز باید بین 5 الی 6 باشد.

شرایط محیطی مناسب برای کشت گل ژربرا

تراکم کشت

برای پرورش گل ژربرا در گلخانه، فاصله آن‌ها حد مشخصی دارد. در واقع، باید بین هر دو ردیف گل، حداقل 30 تا 40 سانتی متر فاصله بیندازید. در این صورت، فاصله بین بوته‌ها حدود 20 تا 25 باید در نظر گرفته شود. با این شرایط، به ازای هر متر مربع می‌توانید 6 تا 8 بوته ژربرا پرورش دهید. دقت داشته باشید که تراکم کشت این گل بسیار مهم است. چون هر چقدر تراکم کشت بالاتر رود، میزان نور کمتری به گیاه می‌رسد و ساقه‌های گل نیز ضعیف‌تر خواهند شد.

pH مناسب

میزان اسیدیته مناسب برای پرورش گل ژربرا در گلخانه بین 6.5 تا 7 است.

نور مناسب

اگرچه گلدهی گل ژربرا تاثیر زیادی از نور نمی گیرد، اما بیشینه گلدهی و رشد این گیاه در نور فراوان است. نور کم می تواند باعث بلندتر شدن ساقه شود و همچنین استحکام ساقه را پایین بیاورد. بنابراین، لازم است که این گیاه 16 ساعت از روز را با شدت نور بالا رشد کند. در این صورت زیبایی و کیفیت گل چندین برابر خواهد شد.

دمای مناسب

در پرورش گل ژربرا در گلخانه، باید به دمای مناسب برای رشد این گل‌ها نیز توجه داشت. این گل نسبت به سرما حساسیت بالایی دارد و نباید دمای محیط از حد مشخصی کمتر شود. سعی کنید دمای محیط را بالاتر از 5 درجه سانتیگراد نگهدارید. اگر در مناطق سردسیر، به پرورش گل ژربرا مشغول هستید، دمای محیط و گرم نگه داشتن آن، اهمیت بیشتری خواهد داشت.

دمای مناسب برای رشد ژربرا

البته ذکر این نکته هم الزامی است که حداقل دمای گلدهی این گل 10 درجه سانتی گراد است و کمتر از این دما دیگر گل رشد نخواهد کرد.

رطوبت کافی محیط

رطوبت مناسب برای پرورش گل ژربرا در گلخانه، 60 الی 85 درصد است. افزایش رطوبت در این گل، باعث بیماری آن شده و پوسیدگی ریشه و سفیدک های روی گل را به همراه دارد. بنابراین، برای جلوگیری از بیماری های قارچی، رطوبت گلخانه را تنظیم کنید.

آبیاری گل ژربرا

یکی از مهم ترین اقداماتی که باید برای پرورش گل ژربرا در گلخانه به آن توجه داشته باشید، آبیاری این گل است. برای آبیاری این گل می توان از دو روش مستقیم (بارانی) و یا قطره ای استفاده کرد. در مراحل اولیه رشد این گل، باید از روش بارانی کمک گرفت؛ اما بعد از اینکه گل ژربرا رشد کرد، می توان از سیستم قطره ای برای آبیاری این گل استفاده کرد. به طوری که در هر شبانه روز باید به هر گل بیش از 500 میلی لیتر آب داده شود. همچنین لازم است که هر یک ماه یک بار، اطراف ریشه به طور کامل با آب خالص شسته شود. آبیاری بیش از حد این گیاه می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی از جمله کپک در این گل شود.

آبیاری گل ژربرا

دی‌اکسید کربن و ترکیبات هوای مناسب برای پرورش گل ژربرا

در صورتی که دی اکسید کربن در گلخانه افزایش پیدا کند، رشد این گیاه نیز بالاتر خواهد شد. دی اکسید کربن، ماده اصلی برای تولید قند در این گل است. به دلیل اینکه این ماده قندی می تواند باعث بهبود پروسه رشد شود، عملکرد گیاه نیز با کمک آن بهبود پیدا خواهد کرد. زمانی دی اکسید کربن روی رشد بیشتر گل ژربرا تاثیر می گذارد که نور و دمای مناسب نیز در گلخانه وجود داشته باشد. بنابراین، به شرایط محیطی رشد این گل توجه داشته باشید.

نحوه تکثیر و هرس گل

برای تکثیر گل ژربرا، می توانید از چندین روش استفاده کنید. یکی از روش های قدیمی برای این کار، تقسیم بوته و بذر است که معمولا در فصل پاییز یا بهار انجام می شود. اما این روش می تواند باعث تکثیر گل ها در زمان بسیار طولانی شود. دومین نکته هم اینکه گل های رشد پیدا کرده در این روش، شکل یکسانی ندارند و رنگ آن ها متفاوت است. به همین خاطر فروش چنین گل هایی کمی سخت تر می شود. بنابراین، در حال حاضر از این روش برای تکثیر این گل ها استفاده نمی شود. بهترین روش برای تکثیر گل ژربرا در گلخانه، روش غیر جنسی است که شامل روش های متنوعی از جمله قلمه، ریز قلمه و تقسیم بوته می شوند.

نحوه تکثیر و هرس گل

برای هرس گل ژربرا نیز می توان برگ های پایینی بوته که قدیمی تر هستند را در نظر گرفت. سپس با کمک قیچی آن را از بوته جدا کرد. با این کار، پوسیدگی گل کاهش پیدا کرده و آفات نیز پخش نخواهند شد. در نهایت عمر مفید گل ژربرا با این روش افزایش پیدا می کند.

برداشت کشت گیاه ژربرا

انتخاب زمان مناسب برای کشت گیاه ژربرا، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. بهترین زمان برای کشت این گل زمانی است که دانه های گرده، در ردیف بیرونی گل ها دیده شوند. برای برداشت گیاه ژربرا باید حتما گل را بچینید، نه ساقه را. پس از چیدن گل، باید 2 الی 4 سانتیمتر از انتهای ساقه را به صورت اریب ببرید تا ساقه جذب آب بیشتری داشته باشد. سپس می توانید این گل را به مدت 7 الی 8 روز در دمای 40 درجه سانتی گراد قرار دهید.

بسته بندی محصول و ارسال به بازار

اگر بهترین اقدامات را برای پرورش گل ژربرا در گلخانه انجام داده باشید؛ اما به درستی آن ها را به بازار عرضه نکنید، این گل ها خیلی زود پژمرده می شوند و کیفیت خودشان را از دست خواهند داد. از این رو توصیه می کنیم که قبل از بسته بندی این محصولات، 6 الی 24 ساعت به اندازه 10 الی 15 سانتی متر ساقه های آن ها را در آب قرار دهید تا آب کافی جذب کنند. دمای مناسب برای جذب حداکثری آب در این گل، 2 الی 4 درجه سانتی گراد است. سپس می توانید با بسته بندی مناسب این گل ها را به بازار عرضه کنید. بهتر است که این محصولات با بسته بندی مقاوم به نور به بازار ارائه شوند؛ چرا که آن ها تمایل زیادی به خم شدن در برابر نور دارند.

نوشتن دیدگاه